Rodzaje tynków cementowo-wapiennych
Biorąc pod uwagę miejsce przeznaczenia, tynki cementowo wapienne klasyfikuje się jako wewnętrze, przeznaczone do stosowania w budynkach oraz zewnętrze, umożliwiające zastosowanie również na elewacjach.
Z kolei dzieląc tynki cementowo-wapienne ze względu na technikę nakładania materiału na ściany, możemy wyróżnić ręczne – do samodzielnej aplikacji przy użyciu łaty, pacy i kielni oraz maszynowe – narzucane za pomocą takich urządzeń jak agregaty tynkarskie. Te drugie są znacznie mniej praco- i czasochłonne, przez co stale zyskują zwolenników. Są doceniane szczególnie, gdy w grę wchodzi wykańczanie dużych metraży. I trudno się temu dziwić, gdy tę samą pracę można wykonać 3-4 razy szybciej.
Tradycyjne tynki cementowo-wapienne zapewniają trwały efekt wykończenia ścian i sufitów. ale warto również pamiętać, że oprócz standardowych rozwiązań, takich jak na przykład Baumit MPI 25, występują one w różnych odmianach.
Jeśli zależy nam na uzyskaniu drobnoziarnistej struktury powierzchni, postawmy na tynk cementowo-wapienny gładki (np. Baumit MPI Fine). Gdy natomiast priorytetem jest dla nas najwyższa wydajność, oczekiwania te spełni tynk lekki – np. Baumit MPI 25 L, który dzięki dużej ilości wypełniaczy wyróżnia się niskim ciężarem nasypowym, co przekłada się wprost na mniejsze zużyciem tynku w przeliczeniu na metr kwadratowy. Planując natomiast prace tynkarskie na elewacji, pamiętajmy, by sięgnąć po produkt do zastosowań zewnętrznych (np. Baumit MPA 35).
Warto pamiętać – szczególnie wtedy, gdy zależy nam na sprawnym przeprowadzeniu prac – że do dyspozycji mamy również szybkowiążący tynk cementowo-wapienny. Jak dotąd jedynym przedstawicielem tej kategorii jest Baumit MPI 30 Speed. Tynk oparty na takiej formule pozwala rozpocząć i ukończyć prace tynkarskie na przestrzeni kilku godzin. Jego zacieranie jest bowiem możliwe już po około trzech, a nie jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, po kilkunastu godzinach. I to niezależnie od grubości zastosowanej warstwy, chłonności podłoża czy panującej temperatury.
Na rynku jest dostępna szeroka oferta tynków cementowo-wapiennych. Bez względu na to, na jaki jego rodzaj postawimy, sięgajmy po sprawdzone produkty renomowanych marek, a przy ich stosowaniu przestrzegajmy zaleceń producenta. Jakość powierzchni będzie miała ogromny wpływ na końcowy efekt prac dekoracyjnych oraz jego trwałość.