Data publikacji: 18/12/2024

THERMANO, czyli skuteczna izolacja dachów

Właściwe ocieplenie budynku to inwestycja, która prowadzi do konkretnych oszczędności – mniejsze rachunki za ogrzewanie lub schładzanie budynku. Ważne jest, aby została zachowana ciągłość termoizolacji, ponieważ wtedy daje najlepsze efekty. Płyty THERMANO mają tak szerokie zastosowanie, że dają możliwość ocieplenia budynku od fundamentów, poprzez ściany, aż po sam dach. W przypadku dachu rekomendowane jest zastosowanie płyt THERMANO ROOF lub DECK, które zapewniają skuteczną izolację jak i kilka możliwości montażowych. Obie płyty stanowią silny tandem, poszerzając ofertę produktową Balex Metal i dając inwestorom większy wybór.

THERMANO to izolacja znana i sprawdzona na rynku, w wersji ROOF i DECK to materiał dedykowany na dachy. Współczynnik przewodzenia ciepła 0,022 [W/(mK)] – dla grubości płyty powyżej 90 mm mówi o tym materiale bardzo dużo. Z punktu widzenia właściwości termoizolacyjnych TERMANO jest izolatorem prawie dwa razy skuteczniej zatrzymującym ciepło niż inne popularne na rynku izolatory. W sposób naturalny przekłada się to na prawie dwukrotnie mniejszą grubość termoizolacji wykonanej z THERMANO w porównaniu na przykład z wełną czy styropianem o tej samej grubości. Termoizolacja z poliuretanu jest bezpieczna i nienasiąkliwa, co czyni z niej materiał termoizolacyjny służący przez długie lata. Dodatkowo, w przypadku dachu, jest kilka możliwości montażowych.

THERMANO ROOF w systemie nakrokwiowym

Montaż nakrokwiowy jest w naszej strefie klimatycznej najlepszym z rozwiązań. Podobnie, jak w przypadku ścian, również na dachu zalecany jest montaż termoizolacji od strony zewnętrznej, aby cały układ konstrukcyjny odizolować od wahań temperatur dobowych. Montaż nakrokwiowy to doskonałe zabezpieczenie zarówno przed chłodem, jak i wysokimi temperaturami – korzyścią jest znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania oraz chłodzenia budynku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym przypadku, wystarczy min. 125 mm płyty Thermano.Właściciel domu z dachem skośnym, który decyduje się na system nakrokwiowy, zyskuje na wysokości ścianki kolankowej przy zastosowaniu THERMANO ROOF. Wysokość skosów jest o tyle ważna, że wpływa na możliwość swobodnej aranżacji poddasza np. niska ścianka kolankowa nie pozwala dosunąć komody do ściany lub łóżka z wysokim zagłówkiem. Dla przykładu stosowana wełna mineralna podkrokwiowo o gr. 15 cm w praktyce zabiera około 25 cm na wysokości ścianki kolankowej. Gdy zastosujemy THERMANO w systemie nakrokwiowym odzyskujemy te centymetry i otrzymujemy większą powierzchnię użytkową poddasza.

Zobacz instrukcję montażu THERMANO ROOF w systemie nakrokwiowym

THERMANO ROOF w systemie podkrokwiowym

Docieplenie montowane od strony poddasza to doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebna jest dodatkowa warstwa termoizolacji bez konieczności ingerencji w poszycie dachowe. Dlatego jest to najlepszy sposób by szybko, ale przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ilość ciepła, które „ucieka” z budynku. Bardzo niski współczynnik przewodności termicznej lambda płyt pozwala znacznie zwiększyć izolacyjność termiczną budynku przy wykorzystaniu możliwie cienkiej warstwy docieplenia. Podkrokwiowy system montażu ma dodatkową zaletę. Docieplenie płytami THERMANO można planować również w sezonie jesiennym i zimowym.

Zobacz instrukcję montażu THERMANO ROOF w systemie podkrokwiowym

Thermano ROOF i DECK w systemie mieszanym

Płyty THERMANO z uwagi na bardzo łatwą obróbkę idealnie nadają się również do montażu między krokwiami. Zaletą THERMANO w takim układzie jest brak jakiegokolwiek ryzyka obwieszenia się, czy obsunięcia termoizolacji, pojawienia się w niej kondensatu pary wodnej. Oczywiście montaż termoizolacji międzykrokwiowy nie powinien występować wyłącznie w wersji samodzielnej. Dlatego należy termoizolację międzykrokwiową połączyć z podkrokwiową lub nakrokwiową, aby w efekcie uzyskać układ mieszany.

Dowiedz się więcej o połączeniu THERMANO ROOF i wełny mineralnej

THERMANO DECK na dachu płaskim

Do ocieplenia dachu płaskiego w budynkach nowych i remontowanych idealnie nadaje się THERMANO DECK. Produkt ten, to również znakomita izolacja dla dachów balastowych i zielonych. Płyty przystosowane są do montażu na wszystkich podłożach nośnych, m.in. na: krokwiach, blasze trapezowej lub stropie betonowym. Montaż płyt do ocieplenia dachu jest szybki, prosty i czysty. DECK idealnie nadaje się do montażu na blasze trapezowej lub stropie żelbetowym i innych nośnych podłożach dachu płaskiego. Dodatkową zaletą jest kompatybilność z różnego rodzaju paroizolacjami (folia PE, folia aluminiowa, papa) i hydroizolacjami, w tym: membranami termozgrzewalnymi wrażliwymi na punktowe działanie ognia.

Zobacz instrukcję montażu THERMANO DECK na dachu płaskim

Małe obciążenie konstrukcji z THERMANO DECK

Łatwo się domyślić, że w przypadku dachów płaskich kluczowy jest wpływ na obciążenia mechaniczne połaci dachowych. Ze względu na mniejsze gęstości płyt THERMANO DECK w porównaniu do popularnych na rynku izolatorów, różnice te będą istotne nawet z punktu widzenia wytrzymałości konstrukcji, co może mieć wpływ na obniżenie kosztów związanych z możliwym „odchudzeniem” stali blach trapezowych, czy kształtowych elementów konstrukcji.

Znaczna wytrzymałość na ściskanie z THERMANO DECK

Instalacja THERMANO DECK jest prosta także z punktu widzenia swobodnego poruszania się po nich. Normatywna wytrzymałość na ściskanie przy 10% odkształceniu względnym [kPa] to poziom ok. 150 kPa, inaczej to obrazując, ażeby ścisnąć 10 cm płytę THERMANO do grubości 9 cm należałoby obciążyć 1 m2 tej płyty masą aż 15 ton. To istotny parametr służący współczesnym dachom płaskim, których funkcja zmieniła się na przestrzeni lat. Dzisiaj dachy to coraz częściej miejsce instalacji urządzeń służących usprawnieniu funkcjonowania budynku. Instalacje PV, klimatyzacje i temu podobne urządzenia wymagają stałego dostępu do nich napraw, serwisowania i wymagają wytrzymałych ciągów komunikacyjnych do wykonania tych czynności, że nie wspomnieć o odśnieżaniu połaci dachowych. THERMANO DECK ze swoją mechaniczną wytrzymałością na ściskanie, niezależną od temperatury, zadanie to wypełniać może bez zmiany swojej geometrii i właściwości termoizolacyjnych bezawaryjnie przez długie lata.

Dach zielony z THERMANO DECK

Izolacja THERMANO jest też coraz częściej stosowana przy dachach zielonych. Przede wszystkim dlatego, że sprawdza się w systemie tradycyjnym, zarówno ekstensywnym (mchy, porosty, zioła, trawy), jak i intensywnym (krzewy, drzewka, drzewa). W tym wypadku bardzo duże znaczenie ma mniejsza grubość izolacji oraz niewielka gęstość materiału, z którego wykonane są płyty. Zmniejszają one ogólną masę dachu, co przekłada się na możliwość redukcji kosztów konstrukcji nośnej do 15-20%.

Nienasiąkliwy i bezpieczny

Duży opór na transport pary wodnej jakim charakteryzuje się THERMANO DECK, bywa w wielu przypadkach niezwykle cenną zaletą. Na dachach płaskich podstawowym niebezpieczeństwem konstrukcji jest realna możliwość intensywnej dyfuzji pary wodnej z ogrzewanych przestrzeni pod dachem w kierunku chłodnych warstw zewnętrznych poszycia. Zastosowanie z natury silnie osłabiającego strumień pary wodnej materiału, jakim jest THERMANO niebezpieczeństwo to znacznie redukuje. Nie trzeba stosować drogich paroizolacji typu ciężkiego lecz wystarczy typowa folia paroizolacyjna, która potrafi zniwelować drobne wykonawcze niedoskonałości. Zalecana w tym miejscu folia paroizolacyjna działać ma jako dodatkowy bezpiecznik obniżający strumień pary wodnej transportowanej przez szczeliny między płytami ocieplenia, naturalne z punktu widzenia termicznej pracy materiału płyt.
Z badań THERMANO również wynika, ze nasiąkliwość wodą po 24 godzinach pełnego zanurzenia wynosi nie więcej niż 2%. Dodatkowo badania pianek PIR w niemieckich pracowniach (Forschungsinstitut für Wärmeschutz e. V.) wykazują, że zwiększenie przewodności cieplnej sztywnej pianki poliuretanowej po 28 dni zanurzenie w wodzie jest znikoma i wynosi ok. 0.0018 W/(mK). W praktyce oznacza to, że nawet w najbardziej dramatycznej sytuacji pojawienia się już awarii na dachu, przecieków i nieszczelności, użyta izolacja THERMANO daje odpowiedni czas na właściwą reakcję.Warto podkreślić także zakres stosowania THERMANO DECK: od –70°C do +100°C co bywa niezwykle korzystne zwłaszcza w kontekście dachów płaskich, gdzie zakres zmian temperatur jest duży. Płyty THERMANO DECK są przede wszystkim polecane do dachów płaskich, zielonych, ale mogą być również montowane zarówno na posadzkach, jak i na ścianach trójwarstwowych.

Płyty THERMANO DECK cechuje:
• niska lambda 0,022 -0,023 [W/(mK)]
• wysoka wytrzymałość na ściskanie (15 t/m2),
• trwałość – płyty z upływem lat nie tracą swoich właściwości termoizolacyjnych,
• lekkość – mniejsza grubość izolacji w połączeniu z niską waga produktu.

Płyty THERMANO zamówisz w 3W. Znajdź swój najbliższy oddział na naszej MAPIE.