Data publikacji: 14/11/2024

Termomodernizacja budynku – korzyści związane z oszczędnością i efektywnością energetyczną

Sprawdź, jak termomodernizacja obiektów budowlanych przyczynia się do oszczędności energii i poprawy efektywności energetycznej. Poznaj najważniejsze aspekty ocieplenia, korzyści ekonomiczne i środowiskowe oraz praktyczne wskazówki.

Termomodernizacja budynku – jak ocieplenie przyczynia się do oszczędności i efektywności energetycznej?

Bardzo ważnym elementem wpływającym na zużycie energii w obiektach budowlanych jest skuteczna ochrona przed utratą ciepła. Nieszczelne okna, mało wydajne instalacje grzewcze czy nieprawidłowa izolacja przewodów przyczyniają się do wysokich kosztów za prąd. Termomodernizacja budynków nie tylko wpływa na odczuwany komfort, ale również przynosi istotne korzyści ekonomiczne i środowiskowe. Jak przyczynia się do oszczędności i efektywności energetycznej oraz na czym polega? O tym poniżej.

Termomodernizacja budynku – co to jest?

Termin, jakim jest termomodernizacja budynku, oznacza szereg działań, mających na celu zmniejszenie strat ciepła oraz poprawę izolacji termicznej budynku. Cały proces obejmuje m.in. ocieplenie ścian, dachów, podłóg, stropów, ulepszenie systemu grzewczego i wentylacyjnego, a także wymianę okien i drzwi zewnętrznych na bardziej energooszczędne. Prace mogą obejmować także modernizację instalacji elektrycznej wewnętrznej, oświetlenia, centralnego ogrzewania czy wdrożenie odnawialnych źródeł energii. Prowadzi to do redukcji zużycia energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia.

Termomodernizacja odnosi się do już istniejących budynków, które z powodu wieku lub stanu technicznego nie spełniają dzisiejszych standardów. Można ją przeprowadzić nie tylko w obiektach kilkudziesięcioletnich, ale również w budynkach wzniesionych przed kilkunastoma laty. W przeszłości przepisy dotyczące efektywności energetycznej były mniej rygorystyczne, a w budownictwie kładziono większy nacisk na redukcję kosztów niż na zapobieganie utracie ciepła.

Termomodernizacja budynku – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w procesie termomodernizacji jest wykonanie audytu energetycznego budynku, który pozwala na ocenę obecnego stanu efektywności energetycznej oraz identyfikację obszarów wymagających poprawy. Co uwzględnia? Przede wszystkim stan techniczny i wiek urządzeń grzewczych, sposób wykorzystania energii, stan techniczny budynku oraz tzw. współczynnik U, który określa efektywność izolacyjną przegród zewnętrznych i wewnętrznych. Na podstawie wyników audytu i złożonego raportu można opracować plan termomodernizacji, który obejmuje wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych, technologii ocieplenia oraz harmonogram prac.Ważnym elementem jest również wybór odpowiedniego wykonawcy. Fachowcy z doświadczeniem w zakresie termomodernizacji potrafią dokładnie ocenić potrzeby budynku i zaproponować optymalne rozwiązania, co jest niezbędne dla osiągnięcia zakładanych efektów. Nie zawsze oznacza to konieczność kompleksowego remontu. Czasem potrzebne są drobne zmiany i poprawki.

Korzyści ekonomiczne i środowiskowe związane z termomodernizacją

Termomodernizacja przynosi liczne zyski ekonomiczne i środowiskowe. Wśród najważniejszych znajdują się:oszczędności na kosztach energii – dzięki poprawie izolacji termicznej budynku zmniejsza się zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub chłodzenia, co prowadzi do obniżenia rachunków za prąd,

  • zwiększenie wartości nieruchomości – obiekty z dobrą izolacją energetyczną są bardziej atrakcyjne na rynku nieruchomości, co zwiększa ich wartość rynkową,
  • poprawa komfortu wewnętrznego – ocieplenie budynku przyczynia się do stabilizacji temperatury wewnętrznej oraz redukcji wilgoci i pleśni,
  • ochrona środowiska – mniejsze zużycie energii oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych i redukcję śladu węglowego,
  • odnowienie wizualne i duża trwałość elewacji w przyszłości.

Termomodernizacja w praktyce – na co zwrócić uwagę?

W dzisiejszych czasach termomodernizacja obiektu to już nie tylko kwestia ,,trendu”, ale także wymóg prawny. Dlatego w życie wchodzi coraz więcej programów rządowych, w ramach których można otrzymać dotacje i dofinansowania na procesy związane z energooszczędnym budownictwem.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas działań termomodernizacyjnych? Przede wszystkim na wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Opcji jest kilka – styropian, wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. Niezbędne będą również inne surowce, takie jak klej do płyt, siatka zbrojąca, środek gruntujący czy tynk elewacyjny. Ważne jest precyzyjne wykonanie prac, aby uniknąć mostków termicznych i zapewnić równomierne rozkładanie ciepła.

Warto zatem zainwestować w profesjonalne usługi termomodernizacyjne, aby w pełni wykorzystać potencjał ocieplenia i cieszyć się długotrwałymi korzyściami.

Partnerem, który kompleksowo potrafi obsłużyć każdą termomodernizację, jest Grupa 3W. W hurtowniach i marketach budowlanych 3W znajdziesz wszystkie niezbędne materiały budowlane do przeprowadzenia termomodernizacji, a dzięki współpracy ze spółką Tadmar, jesteśmy w stanie zaoferować  rozwiązania z zakresu nowoczesnych systemów instalacji, w tym instalacji grzewczych. Adresy hurtowni i marketów 3W łatwo znajdziesz na mapie: Gdzie kupić.