nowoczesny biały dom z tynkami Baumitnowoczesny biały dom z systemem dociepleń Baumit
Data publikacji: 03/04/2024

Termoizolacja budynku – na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu ocieplenia?

Właściwe ocieplenie ścian to kluczowy aspekt inwestycji budowlanej, mający istotny wpływ na efektywność energetyczną i wygląd budynku, a także komfort i samopoczucie jego użytkowników. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniej termoizolacji, by inwestor mógł skorzystać z pełni zalet takiego rozwiązania, a wykonawca zyskał kolejnego zadowolonego klienta.

System ocieplenia – z czego się składa?

System ocieplenia budynku stanowi układ warstwowy. Składa się z kilku komponentów, z których każdy pełni ściśle określoną rolę. Jego podstawą jest materiał termoizolacyjny, czyli na przykład styropian (EPS), płyta fenolowa czy wełna mineralna. Do tego dochodzi zaprawa klejowo-szpachlowa, która łączy płyty termoizolacyjne ze ścianą, a także (wraz z siatką zbrojącą) wpływa na trwałość systemu ocieplenia i jego odporność na uszkodzenia (udarność). Niektóre zaprawy klejowo-szpachlowe jak np. Baumit StarContact White nie wymagają gruntowania, co pozwala zaoszczędzić czas i przejść od razu do układania tynku dekoracyjnego. Jego wybór również nie powinien być przypadkowy. Od tej decyzji zależy bowiem trwałość koloru oraz to, czy i w jakim stopniu elewacja będzie odporna na zabrudzenia oraz ataki mikroorganizmów, takich jak grzyby, pleśnie, glony, porosty. Przed położeniem tynku konieczne może okazać się (w przypadku zastosowania standardowej zaprawy klejowo-szpachlowej) zastosowanie podkładu gruntującego, dla wyrównania chłonności podłoża i zapewnienia lepszej przyczepności wypraw wierzchnich.

Baumit Star system resolution

Kompletny system ocieplenia gwarancją sukcesu

Bardzo ważne jest, aby wszystkie materiały stosowane w celu poprawy efektywności energetycznej budynku były odpowiedniej jakości i były ze sobą kompatybilne. Taką gwarancję dają wyłącznie kompletne rozwiązania, złożone z produktów pochodzących od jednego producenta, których zgodność potwierdza Ocena Techniczna. Komponowanie autorskich zestawów, choćby z najlepszych na rynku materiałów, ale pochodzących od różnych producentów, jest ryzykowne i może mieć poważne oraz kosztowne konsekwencje. Losowo dobrane produkty nie są bowiem ze sobą przebadane w systemie, nie wiadomo jak będą na siebie oddziaływać, a w rezultacie mogą nie osiągnąć deklarowanych przez producentów parametrów, a co za tym idzie nie zapewnić odpowiedniej trwałości i estetyki całej fasady.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji?

Minimalnym standardem są płyty styropianowe o współczynniku przewodzenia ciepła lambda nie wyższym niż 0,040 [W/mK], jednak coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem są bardziej wydajne, szare płyty styropianowe z dodatkiem grafitu. Pozwalają one osiągnąć równie wysoką izolacyjność przy zastosowaniu mniejszej grubości materiału. Oznacza to m.in. możliwość wykonania cieńszych ościeży i nadproży okiennych, co przekłada się na lepsze doświetlenie wnętrz światłem dziennym i nie zaburza estetyki budynku. To także szansa na ograniczenie do minimum strat powierzchni użytkowej balkonów, loggi i innych miejsc, gdzie z uwagi na niewielki metraż z reguły inwestorowi zależy na maksymalizowaniu przestrzeni.

Przykładowo, szary styropian Baumit StarTherm o grubości 12 cm w klasie lambda λ=0,031 W/mK pozwala uzyskać ten sam efekt izolacyjny, co biały styropian o grubości 15 cm i współczynniku λ=0,040 W/mK. Jeszcze więcej można zyskać, decydując się na płytę fenolową Baumit StarTherm Resolution o parametrze λ=0,022 W/mK grubości 8 cm. I choć różnice mogą wydawać się niewielkie na etapie użytkowania ocieplenia robią dużą różnicę.

mężczyzna przykleja płytę styropianową Baumit

Jaki system ociepleń wybrać?

System ocieplenia należy dopasować do konkretnych potrzeb i warunków. W budownictwie pasywnym doskonale sprawdzi się układ z płytą fenolową o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. W przypadku elewacji narażonych na uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. przypadkowe uderzenie piłką czy gwałtowne uderzenie drzwiami, najlepiej sprawdzi się system ETICS o zwiększonej (dzięki podwójnej warstwie zbrojonej siatką) udarności. Warto również pamiętać, że w sprzedaży są dostępne także systemy ociepleń przeznaczone do stosowania w niskich temperaturach, pozwalające uniknąć wstrzymania prac, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej powszechnie zalecanych dla chemii budowlanej +5ºC.

 

Sięgając po odpowiedniej jakości kompletny system ocieplenia i postępując zgodnie z zaleceniami jego producenta, można uzyskać efekt, który spełni oczekiwania inwestora, przynosząc mu oczekiwane, długotrwałe korzyści ekonomiczne i użytkowe. Zadowolony klient to najlepsza rekomendacja i promocja dla każdego wykonawcy.

dołącz do newslettera

zapisz się, aby otrzymywać najlepsze oferty i zyskać dostęp do wielu rabatów oraz wyjątkowych informacji i nowości

lorem