Data publikacji: 12/09/2024

Precyzyjne cięcie płytek – jakie narzędzia wybrać?

Obecnie rynek oferuje wiele typów płytek i płyt wielkoformatowych, z czego chętnie korzystają inwestorzy, tworząc projekty swoich wnętrz. Wykonawcy nawet na jednej inwestycji mogą pracować jednocześnie z małymi płytkami mozaikowymi, dużymi płytkami podłogowymi, a także z wielkoformatowymi płytkami ściennymi. To stawia przed wykonawcami nowe wyzwania: dobór odpowiednich narzędzi, które poprawią ergonomię pracy glazurnika i pozwolą na precyzyjne cięcie płytek. Jaką przecinarkę wybrać? Na pewno taką, która nie zawiedzie. Warto wybierać rozwiązania proponowane przez doświadczonych producentów. Jednym z nich jest marka RUBI oferująca rozwiązania dla profesjonalnych płytkarzy.

Jedno narzędzie to za mało

Z pewnością wielu fachowców zadaje sobie pytanie, czy istnieje jedno uniwersalne narzędzie do cięcia płytek. Niestety nie do końca. Różnorodność materiałów i formatów sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zestawu narzędzi dopasowanego do konkretnych potrzeb. Każdy glazurnik powinien dysponować co najmniej dwiema podstawowymi przecinarkami: ręczną o długości cięcia 120 cm oraz elektryczną do bardziej wymagających cięć. Przecinarka ręczna jest idealna do cięcia większości płytek, natomiast elektryczna sprawdzi się przy cięciu skosów, trudnych materiałów czy większych formatów.

Przecinarka ręczna – podstawowe narzędzie każdego glazurnika

Dla każdego glazurnika kluczowym narzędziem jest ręczna przecinarka o długości cięcia co najmniej 120 cm. To narzędzie, które pozwala na precyzyjne cięcie różnych materiałów. Podstawowy model przecinarki ręcznej powinien zapewniać doskonałą widoczność noża tnącego, co ułatwia dokładne ustawienie płytki. Kluczowe cechy to szeroka stopa łamacza, ergonomiczny drążek oraz mocna, sztywna prowadnica. Przykładem mogą być przecinarki serii RUBI TZ, TX-MAX czy HIT-N, które umożliwiają obsługę jedną ręką, pozostawiając drugą do pozycjonowania płytki.

Listwa z wózkiem do wielkich formatów

Listwa do cięcia to rozwiązanie idealne do cięcia długich wielkoformatowych spieków kwarcowych, jednak coraz częściej jest stosowana również do mniejszych formatów. Jej stosowanie jest nieco bardziej czasochłonne, jednak coraz więcej fachowców wybiera ją w przypadku sporadycznych cięć. Ważne jest odpowiednie ustawienie listwy na płytce i użycie oddzielnego łamacza. Wózek z kółkiem tnącym nacina płytkę, którą następnie łamie się za pomocą kleszczy lub zacisku śrubowego. Jeżeli urządzenie umożliwia odpowiednio głębokie nacięcie za pomocą wózka z kółkiem tnącym, to listwa nadaje się również do cięcia płytek ceramicznych i gresów.

Przecinarka elektryczna

Do precyzyjnych cięć pod kątem, cięć typu L oraz obróbki grubych lub kruchych materiałów, najlepszym wyborem będzie przecinarka elektryczna. Mimo że zajmuje dużo miejsca i wymaga wody do chłodzenia, oferuje czyste i gładkie cięcia, co jest nieocenione przy seryjnych zadaniach.

Pilarka elektryczna z listwą

Alternatywą dla dużych przecinarek elektrycznych jest pilarka zamontowana na listwie. To rozwiązanie mobilne, choć wymaga stołu, odkurzacza lub pojemników na wodę. Precyzyjne umieszczanie listwy na płytce przed każdym cięciem jest konieczne, ale pozwala na cięcie elementów nawet o długości powyżej 3 m.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do cięcia płytek. Najbardziej wszechstronna jest listwa z pilarką elektryczną, ale ze względu na wygodę i szybkość, nadal chętnie używane są tradycyjne przecinarki ręczne i elektryczne. Kluczowe jest dopasowanie narzędzi do specyfiki realizowanych prac, co pozwoli na osiągnięcie najlepszych rezultatów.

dołącz do newslettera

zapisz się, aby otrzymywać najlepsze oferty i zyskać dostęp do wielu rabatów oraz wyjątkowych informacji i nowości

lorem