Jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe wybrać?
Inwestycja w ogrzewanie podłogowe to trudniejsze przedsięwzięcie, niż z pozoru mogłoby się wydawać. Na początek inwestor musi rozstrzygnąć, czy wybrać typ wodny czy elektryczny. Ten drugi jest tańszy i mniej skomplikowany, jednak w dłuższej perspektywie bardziej ekonomiczny okazuje się wariant wodny. Jak widać długofalowe podejście do tematu ma tu ogromne znaczenie.
Zatem jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe wybrać? Podstawowym czynnikiem jest typ instalacji. Inny podkład na ogrzewanie podłogowe jest polecany do wersji wodnej, a inny do elektrycznej. Do najbardziej uniwersalnych rozwiązań zaliczamy:
- tekturę falistą,
- korek,
- piankę poliuretanową,
- folię.
Bez względu na rodzaj podkładu ważnym parametrem jest jego grubość. Maksymalna to 3 mm. Wybór podkładu o większej grubości może doprowadzić do zbyt dużej izolacji, czyli zatrzymania ciepła.
Tektura falista
Tektura falista to jeden z materiałów, który dość dobrze rozwiązuje dylemat, co dać pod panele przy ogrzewaniu podłogowym. Chociaż dla wielu osób to problematyczny surowiec, w oczach ekspertów wykazuje sporo pozytywnych właściwości. Warto zaznaczyć, że tektura chętnie jest wykorzystywana do podłogówki w krajach Półwyspu Skandynawskiego. Tamtejsze konstrukcje są narażone na większe zagrożenia niż nasze rodzime budowle. Gdyby nie odznaczała się skutecznością, mieszkańcy Skandynawii z pewnością nie układaliby jej na swoich posadzkach.
Tektura znakomicie przewodzi ciepło, co jest jej ogromnym atutem. Niewielka grubość i atrakcyjna cena także są doceniane przez wielu kupujących. Ułożona pod deskami tworzy równą, jednolitą płytę, dlatego nie trzeba się martwić, że ulegnie odkształceniu. Stosunkowo duża powierzchnia rozprowadzenia wyklucza powstawanie miejscowych nacisków. Jedynym istotnym niebezpieczeństwem dla tektury są zawilgocenia. W związku z tym nie jest polecana przy ogrzewaniu podłogowym wodnym.
Korek
Korek często pojawia się w zestawieniach podkładów, jednak w kontekście ogrzewania podłogowego jawi się jako kiepski komponent. Ma co prawda rewelacyjne właściwości akustyczne, nieosiągalne np. dla tektury. Jest też od niej trwalszy. Niestety jego największym minusem jest fakt, że słabo przewodzi ciepło, co w kontekście podłogówki ma kolosalne znaczenie. I nie pomoże nawet to, że zdecydujemy się na najniższą możliwą grubość. Szybko okaże się, że korek nie spełnia pokładanych w nim nadziei, hamując emitowane ciepło.
Pianka poliuretanowa
Jaki podkład pod deskę na ogrzewanie podłogowe zastosować, jeżeli mamy wątpliwości co do tektury falistej, a korka w ogóle nie bierzemy pod uwagę? Doskonałą alternatywą jest pianka poliuretanowa. Ten uniwersalny produkt sprawdzi się również w tej roli. Satysfakcjonująca cena, łatwy montaż oraz ogromna wydajność przemawiają na jej korzyść.
Pianka dobrze przewodzi ciepło, charakteryzuje się ponadprzeciętną izolacją akustyczną oraz praktycznie nie ulega odkształceniom. Można ją układać zarówno przy podłogówce elektrycznej, jak i wodnej. Stabilizuje podłoże oraz stanowi optymalną warstwę zabezpieczającą. Jest to produkt godny rozważenia, który praktycznie nie ma żadnych większych wad.
Folia
Folia uchodzi obecnie za jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród fachowców. Pomimo tego na forach internetowych często zadawane jest pytanie, czy trzeba dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym. Nie trzeba, ale można – to rozsądne posunięcie gwarantujące wydajną eksploatację instalacji. Niewielka grubość, niski opór cieplny i duża odporność na ściskanie to atuty, wobec których trudno przejść obojętnie.
Co jeszcze przemawia na jej korzyść? Folia do ogrzewania podłogowego to zaawansowany technologicznie produkt. Nowoczesne modele są wyposażone w specjalny nadruk międzywarstwowy, który ułatwia montaż. Metalizowana struktura eliminuje ryzyko dużych strat ciepła. Sporym udogodnieniem są systemy informujące o pojawieniu się wilgoci. Taka właściwość przekłada się na zastosowanie przy podłogówce wodnej. Jako wyrób uniwersalny, użytkowana jest również przy układach elektrycznych. Czy konieczna jest folia pod panelami? Konieczna nie, ale z pewnością wskazana.