Data publikacji: 01/06/2023

Panele na ogrzewanie podłogowe – które wybrać?

Ogrzewanie podłogowe to stosunkowo nowa metoda ogrzewania pomieszczeń, ale z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Równomierne rozchodzenie się ciepła po całej powierzchni posadzki pomaga optymalnie dogrzać przestrzeń, przy okazji przekładając się na mniejsze wydatki. Taka forma jest także korzystna z punktu widzenia fizjonomii człowieka, bo wytwarzany termoobieg jest najbardziej zbliżony do rozkładu temperatur w naszym ciele. Jednak by instalacja wydajnie spełniała swoją funkcję, potrzebny jest odpowiedni wybór paneli i podkładu pod ogrzewanie podłogowe.

Optymalne panele do podłogówki

Przez długi czas ogrzewanie podłogowe stosowano tylko w kuchniach i łazienkach. Płytki ceramiczne doskonale przewodzą ciepło, dlatego idealnie współpracowały z ogrzewaniem podłogowym. Panele postrzegano jako kiepskie zestawienie z podłogówką, pomimo zapewnień fachowców oraz producentów tego typu wyrobów. Faktem jest, że nie wszystkie panele podłogowe można stosować w połączeniu z instalacją ogrzewania podłogowego.

 

Problemem nie jest sam materiał, z jakiego wykonane są deski. Nawet niezwykle popularne w naszym kraju laminaty można zestawić z ogrzewaniem podłogowym. Podstawową cechą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest grubość paneli. Wielu nabywców wychodzi z założenia, że im jest ona większa, tym lepiej, bo gwarantuje dużą wytrzymałość. Niestety w przypadku ogrzewania podłogowego takie podejście się nie sprawdza. Maksymalna grubość w tym przypadku to 8 mm, bo przekłada się na dobrą przepuszczalność ciepła.

Podczas kupowania paneli należy zapoznać się z ich specyfikacją. Panele topowych producentów będą odpowiednio oznaczone, co pomoże rozstrzygnąć, czy nadają się do zastosowania z podłogówką. Wybór, który nie będzie się opierał na danych technicznych, może przynieść opłakane skutki. Po montażu użytkownik szybko zauważy, że pokrycie nie zdaje egzaminu. To z kolei będzie wymagało zerwania posadzki i układania nowej, tym razem wydajniejszej. Poza odpowiednim doborem paneli istotną rolę odgrywa też podkład pod maty grzewcze.

Jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe wybrać?

Inwestycja w ogrzewanie podłogowe to trudniejsze przedsięwzięcie, niż z pozoru mogłoby się wydawać. Na początek inwestor musi rozstrzygnąć, czy wybrać typ wodny czy elektryczny. Ten drugi jest tańszy i mniej skomplikowany, jednak w dłuższej perspektywie bardziej ekonomiczny okazuje się wariant wodny. Jak widać długofalowe podejście do tematu ma tu ogromne znaczenie.

Zatem jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe wybrać? Podstawowym czynnikiem jest typ instalacji. Inny podkład na ogrzewanie podłogowe jest polecany do wersji wodnej, a inny do elektrycznej. Do najbardziej uniwersalnych rozwiązań zaliczamy:

  • tekturę falistą,
  • korek,
  • piankę poliuretanową,
  • folię.

Bez względu na rodzaj podkładu ważnym parametrem jest jego grubość. Maksymalna to 3 mm. Wybór podkładu o większej grubości może doprowadzić do zbyt dużej izolacji, czyli zatrzymania ciepła.

 

Tektura falista

Tektura falista to jeden z materiałów, który dość dobrze rozwiązuje dylemat, co dać pod panele przy ogrzewaniu podłogowym. Chociaż dla wielu osób to problematyczny surowiec, w oczach ekspertów wykazuje sporo pozytywnych właściwości. Warto zaznaczyć, że tektura chętnie jest wykorzystywana do podłogówki w krajach Półwyspu Skandynawskiego. Tamtejsze konstrukcje są narażone na większe zagrożenia niż nasze rodzime budowle. Gdyby nie odznaczała się skutecznością, mieszkańcy Skandynawii z pewnością nie układaliby jej na swoich posadzkach.

Tektura znakomicie przewodzi ciepło, co jest jej ogromnym atutem. Niewielka grubość i atrakcyjna cena także są doceniane przez wielu kupujących. Ułożona pod deskami tworzy równą, jednolitą płytę, dlatego nie trzeba się martwić, że ulegnie odkształceniu. Stosunkowo duża powierzchnia rozprowadzenia wyklucza powstawanie miejscowych nacisków. Jedynym istotnym niebezpieczeństwem dla tektury są zawilgocenia. W związku z tym nie jest polecana przy ogrzewaniu podłogowym wodnym.

Podkład korkowy pod panelami

Korek

Korek często pojawia się w zestawieniach podkładów, jednak w kontekście ogrzewania podłogowego jawi się jako kiepski komponent. Ma co prawda rewelacyjne właściwości akustyczne, nieosiągalne np. dla tektury. Jest też od niej trwalszy. Niestety jego największym minusem jest fakt, że słabo przewodzi ciepło, co w kontekście podłogówki ma kolosalne znaczenie. I nie pomoże nawet to, że zdecydujemy się na najniższą możliwą grubość. Szybko okaże się, że korek nie spełnia pokładanych w nim nadziei, hamując emitowane ciepło.

 

Pianka poliuretanowa

Jaki podkład pod deskę na ogrzewanie podłogowe zastosować, jeżeli mamy wątpliwości co do tektury falistej, a korka w ogóle nie bierzemy pod uwagę? Doskonałą alternatywą jest pianka poliuretanowa. Ten uniwersalny produkt sprawdzi się również w tej roli. Satysfakcjonująca cena, łatwy montaż oraz ogromna wydajność przemawiają na jej korzyść.

Pianka dobrze przewodzi ciepło, charakteryzuje się ponadprzeciętną izolacją akustyczną oraz praktycznie nie ulega odkształceniom. Można ją układać zarówno przy podłogówce elektrycznej, jak i wodnej. Stabilizuje podłoże oraz stanowi optymalną warstwę zabezpieczającą. Jest to produkt godny rozważenia, który praktycznie nie ma żadnych większych wad.

 

Folia

Folia uchodzi obecnie za jedno z najpopularniejszych rozwiązań wśród fachowców. Pomimo tego na forach internetowych często zadawane jest pytanie, czy trzeba dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym. Nie trzeba, ale można –  to rozsądne posunięcie gwarantujące wydajną eksploatację instalacji. Niewielka grubość, niski opór cieplny i duża odporność na ściskanie to atuty, wobec których trudno przejść obojętnie.

Co jeszcze przemawia na jej korzyść? Folia do ogrzewania podłogowego to zaawansowany technologicznie produkt. Nowoczesne modele są wyposażone w specjalny nadruk międzywarstwowy, który ułatwia montaż. Metalizowana struktura eliminuje ryzyko dużych strat ciepła. Sporym udogodnieniem są systemy informujące o pojawieniu się wilgoci. Taka właściwość przekłada się na zastosowanie przy podłogówce wodnej. Jako wyrób uniwersalny, użytkowana jest również przy układach elektrycznych. Czy konieczna jest folia pod panelami? Konieczna nie, ale z pewnością wskazana.

Wydajny podkład na ogrzewanie podłogowe

Podłogówka to sposób ogrzewania wnętrz, który z pewnością będzie zdobywał coraz większe grono zwolenników. Już teraz jest nie tylko wybierany w nowoczesnym budownictwie, ale też często wypiera tradycyjne, napowietrzne instalacje w starszych budynkach. Przy rosnących cenach za ogrzewanie przechodzenie na tego typu alternatywę wydaje się dobrym pomysłem, ponieważ znacząco przyczyni się do obniżenia rachunków.

Podkład na ogrzewanie podłogowe to zagadnienie, z którym prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się każdy inwestor. Fachowcy zazwyczaj pozostawiają tę kwestię do indywidualnego rozstrzygnięcia, ponieważ poszczególne surowce różnią się ceną i parametrami. Zaznajomienie się z tematem okaże się przydatne, zwłaszcza jeśli decydujemy się na nietypowe ułożenie infrastruktury w posadzce lub warunki nie pozwalają na standardowy montaż.

Co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe wybrać. Oczywiście od razu trzeba zrezygnować z korka, gdyż pomimo wielu pozytywnych właściwości przy tego typu instalacjach po prostu się nie sprawdzi. Zarówno tektura, jak i pianka czy folia charakteryzują się ciekawymi cechami gwarantującymi wydajną eksploatację. Jednak postawienie na konkretny materiał jest indywidualną kwestią nabywcy.

Bez względu na preferencje podczas poszukiwań warto sprawdzać pochodzenie produktu. Wyrobów niskiej jakości niestety nadal jest sporo i najczęściej dotyczą one ofert z Chin. Warto o tym pamiętać, by nie zakupić podkładu, który przyniesie więcej szkód, niż korzyści.