Laser krzyżowy Limit z zielonym światłem wskazuje poziom i pionLaser krzyżowy Limit z zielonym światłem wskazuje pion i poziom
Data publikacji: 06/05/2024

Laser krzyżowy bez tajemnic

Laser krzyżowy jest jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi ułatwiających pracę. Jego zastosowanie sięga różnych dziedzin, od budownictwa po ogrodnictwo, od instalacji elektrycznych po prace dekoracyjne. W zależności od kontekstu użytkowania, laser ten służy do precyzyjnego pomiaru, poziomowania oraz kreowania równomiernych linii poziomych i pionowych. W niniejszym artykule przedstawimy kilka typowych zastosowań tego niezwykle użytecznego narzędzia.

 

Zastosowanie

Laser krzyżowy jest używany w różnych dziedzinach, a jego przeznaczenie zależy od kontekstu zastosowania. Oto kilka typowych zastosowań:

Pomiar i poziomowanie

Laser krzyżowy jest często stosowany w budownictwie i remontach do precyzyjnego pomiaru i poziomowania powierzchni. Może być używany do ustawiania pionu i poziomu podczas montażu półek, szafek, okien, drzwi itp. Jest przydatny także do ustalania linii cięcia podczas prac stolarskich czy instalacyjnych.

Prace wykończeniowe

W branży budowlanej laser krzyżowy jest niezwykle przydatny do prac wykończeniowych, takich jak układanie płytek ceramicznych, paneli podłogowych czy montaż sufitów podwieszanych. Dzięki równomiernie rozświetlonej linii poziomej i pionowej umożliwia precyzyjne ustawienie elementów.

Prace przy montażu urządzeń elektrycznych i hydraulicznych

Podczas montażu urządzeń elektrycznych, takich jak gniazdka elektryczne czy oświetlenie, laser krzyżowy może być używany do precyzyjnego ustawiania i wyrównywania. Podobnie w instalacjach hydraulicznych może pomagać w ustawieniu rur i innych elementów instalacji.

Prace ogrodnicze

W ogrodnictwie laser krzyżowy może być stosowany do rysowania równych linii na trawniku podczas koszenia, do precyzyjnego ustawiania roślin czy do projektowania ogrodów.

Prace dekoracyjne i artystyczne

Artyści i dekoratorzy często korzystają z laserów krzyżowych do tworzenia wzorów na ścianach, sufitach czy innych powierzchniach. Dzięki możliwości precyzyjnego ustawienia linii można uzyskać interesujące efekty wizualne.

Ogólnie rzecz biorąc, laser krzyżowy jest używany wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzja i dokładność w ustawianiu linii poziomych i pionowych. Jego zastosowanie jest wszechstronne i obejmuje wiele dziedzin, od budownictwa po dekorację wnętrz.

Laser krzyżowy marki Limit w trakcie pracy

Jaki laser krzyżowy wybrać?

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakiego zakresu prac będziemy nam potrzebny laser krzyżowy? Im bardziej skomplikowane prace, tym bardziej dokładnych urządzeń będziemy musieli użyć. Dobrym przykładem są tu lasery marki Limit serii 1210HV.

Do zadań specjalnych

Laser marki Limit serii 1210HV to laser rotacyjny z promieniem widzialnym. Szczególnie nadaje się do pracy w pomieszczeniach. Klasa szczelności IP54. Jest wyposażony w automatyczne, sterowane silnikiem, ustalanie zarówno poziomu jak i pionu, z możliwością ręcznego ustawienia przechyłu w jednym kierunku. Posiada funkcję skanowania z nastawianiem kąta skanowania oraz funkcję alarmu przechyłu po wytrąceniu z pierwotnego położenia, po którym przyrząd należy zrestartować ręcznie. Przy użyciu zdalnego sterowania można regulować przechył, szybkość rotacji, kąt skanowania, jak również obracać obszar skanowania w obu kierunkach. Odbiornik/detektor laserowy z dwoma podświetlanymi wyświetlaczami pozwala na regulację sygnału akustycznego oraz przełączanie dokładności – do wyboru mamy dokładną lub zgrubną. Sposób kalibracji przyrządu podany jest w instrukcji obsługi. Laser jest dostarczany w twardym futerale, z pilotem zdalnego sterowania, odbiornikiem/detektorem laserowym z uchwytem, tarczą odblaskową, pakietem akumulatorowym z ładowarką i instrukcją obsługi. Dioda laserowa klasy 2M, 1 mW 635 nm.

Nie należy też zapominać, że tego typu urządzenia potrzebują wyposażenia dodatkowego takiego jak statyw i łata.

Laser krzyżowy Limit 1101g podczas pracy

Do codziennej pracy

Przy mniej skomplikowanych pracach warto się zastanowić nad urządzeniami bardziej powszechnego użytku. Począwszy od laserów najprostszych serii Limit 1000 z czerwoną lub zieloną wiązką laserową, przez serię 1001 po urządzenia 1080, 1180.

I tak Lasery 1000 R oraz 1000 G to kompaktowe, lekki lasery krzyżowo-liniowe z zielonym lub czerwonym promieniem (litera R lub G w nazwie informuje odpowiednio o barwie czerwonej lub zielonej lasera), generujące jedną linią poziomą i jedną pionową. Są samopoziomujące, z magnetycznym tłumieniem wahań. Samopoziomowanie można wyłączyć, aby móc wyświetlać linię przechyloną pod dowolnym kątem. Mechaniczne blokowanie wahadła działa zarówno jako wyłącznik główny, jak i blokada transportowa. Posiadają dwie diody laserowe klasy 2M. Można ich używać do zawieszenia obrazów, półek, szafek kuchennych, układania płytek, budowy schodów itp. wewnątrz pomieszczeń. Lasery są dostarczane w miękkim futerale, z dwiema bateriami AA.

Modele wyższe wyróżniają się jeszcze większymi możliwościami. To lasery krzyżowe wielopromieniowe, rzutujące w zakresie 360° trzy bardzo jasne linie w kolorze zielonym lub czerwonym (w zależności od modelu). Jedna linia pozioma dookolna 360° i dwie linie pionowe 360°, wyświetlane pod wzajemnym kątem 90 stopni. Linie mogą być podświetlane pojedynczo lub razem. Zielone światło lasera jest abrdzo jasne i czterokrotnie silniejsze od czerwonego, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania w jasnym otoczeniu i/lub na duże odległości. Funkcja samopoziomowania ostrzega sygnałem akustycznym i migającymi liniami, gdy nachylenie przekracza zakres samopoziomowania. Istnieje możliwość wyłączenia go, aby móc wyświetlić linię przechyloną. Zablokowanie mechanizmu wahadłowego spełnia funkcję zarówno wyłącznika głównego, jak i blokady transportowej. Limit 1180 posiada również pulsujące światło do stosowania w jasnym otoczeniu i/lub na dużych odległościach przy wykorzystaniu oddzielnego detektora laserowego 244652517 (brak w zestawie). Lasery te są zasilane akumulatorem litowo-jonowym. Są dostarczane w zestawie z akumulatorem z ładowarką i kablem USB, magnetycznym uchwytem ściennym i odblaskową tarczą celowniczą w miękkiej torbie.

Laser krzyżowy Limit 1180 w trakcie pracy

O marce Limit

Marka Limit powstała 90 lat temu, od początku z myślą o precyzyjnych pomiarach. Narzędzia pomiarowe Limit dają pewność podejmowania właściwych decyzji w każdej sytuacji. Marka Limit oferuje łatwe w użyciu i najwyższej jakości produkty w dziedzinach: pomiary warsztatowe, pomiary elektryczne, elektroniczne pomiary czynników klimatycznych i środowiskowych, przyrządy laserowe, wagi, przyrządy kontrolno-inspekcyjne.

Urządzenia pomiarowe marki Limit to bardzo popularne urządzenia, które sprzedawane są w ponad 30 krajach na świecie. Skąd ich popularność? Bardzo szeroka oferta i idealnie skomponowany stosunek jakości do ceny.

dołącz do newslettera

zapisz się, aby otrzymywać najlepsze oferty i zyskać dostęp do wielu rabatów oraz wyjątkowych informacji i nowości

lorem