Data publikacji: 04/04/2025

Jak wybrać stolarkę okienną do domu?

Budujesz dom i stoisz przed wyborem stolarki okiennej? A może planujesz remont i wymianę okien? Koniecznie sprawdź obowiązujące przepisy prawa budowlanego, aby uniknąć kosztownych błędów.

Stolarka okienna a przepisy budowlane 2025 – co warto wiedzieć przed zakupem?

Okna są kluczowym elementem każdego budynku. Odpowiadają nie tylko za względy wizualne, ale przede wszystkim za ciepło wewnątrz. Warto wiedzieć, że wybierając stolarkę okienną do nowo budowanego domu, musi ona spełnić wymagania co do ich właściwości określone w przepisach budowlanych. Co w tej kwestii zmieniło się w ostatnim czasie?

Najważniejsze dane techniczne stolarki okiennej

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że okna do domu to prosta konstrukcja składająca się z ramy i szyby. Jednak okazuje się, że wybór dobrych okien, które będą spełniać wymagania określone w przepisach budowlanych, nie jest taki prosty. Dane techniczne okien, które zostały określone w prawie budowlanym mają na celu minimalizację zapotrzebowania na energię grzewczą, co przekłada się także na oszczędności w ogrzewaniu.

Najważniejsze parametry okien to ich współczynnik przenikania ciepła. W przypadku okien nie może on przekraczać wartości 0,9W/(m2*K), a stolarka okienna dachowa musi posiadać ten współczynnik na poziomie niższym niż 1,1W/(m2*K). Przepisy te nie wymagają wymiany stolarki okiennej w budynkach, gdzie jest już ona zamontowana, jednak są one bezwzględne dla nowo budowanych domów.

Rodzaje profili okiennych i materiałów

Przed zakupem stolarki okiennej warto także zapoznać się z profilami okiennymi i materiałem okien. Obecnie w większości przypadków w budynkach montowane są okna plastikowe. Te drewniane to zazwyczaj dachowe, chociaż i tutaj do wyboru są wersje w całości wykonane z tworzywa sztucznego. Duże okna mogą także posiadać ramy wykonane z aluminium, które jest bardziej odporne na obciążenia.

Profile okienne to z kolei rama, ościeżnica i ewentualne słupki, czyli konstrukcja nośna dla szyby. To od jakości jego wykonania, a także materiałów, zależy trwałość okna i właściwości termoizolacyjne.

Istotnym parametrem jest także to, ilu szybowe jest okno. Obecnie standardem są okna trzyszybowe. Jednak przepisy budowlane dopuszcza także montaż dwuszybowych okien, ale o wyższym współczynniku przenikania ciepła. Warto w kwestii zakupu okien doradzić się specjalistów.

Usytuowanie okien w budynku

Prawo budowlane określa także umiejscowienie okien na ścianach budynku. Należy być zatem świadomym pewnych ograniczeń w czasie wyboru projektu domu, czy też remontów. Ściana, na której ma się znajdować okno, musi być oddalona od granicy sąsiedniej działki o minimum 4 metry. Jeżeli na ścianie nie ma okien ani drzwi to dopuszczalna jest odległość muru od granicy działki 1,5 metra.

Istotne jest także określenie kierunku otwierania okien. W przypadku ich umiejscowienia na drugim lub wyższym piętrze muszą być otwierane do wewnątrz. Tak samo, jeżeli okna umieszczone na parterze i wychodzą na chodnik.

Okna w poszczególnych pomieszczeniach – co mówią przepisy?

Okazuje się także, że istnieją pewne wskazania, co do montażu okien w konkretnych pomieszczeniach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury pomieszczenie, w którym będą przebywać osoby dłużej niż 4 godziny dziennie, muszą mieć okna.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, szczególnie w przypadku wymiany stolarki okiennej i zmiany wielkości otworów, że prawo określa także minimalne wymiary okien w domach jednorodzinnych. Stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi powinien wynosić 1:8 w pomieszczeniach o przeznaczeniu na pobyt ludzi.

Wymiana stolarki okiennej na nową w istniejącym budynku

Wymiana okien to najczęściej podejmowane działania modernizacyjne. Czy trzeba mieć pozwolenie na takie prace? To zależy. Jeżeli nowe okna mają takie same wymiary jak te wcześniejsze i nie ingeruje się w rozmiar otworu okiennego, wtedy nie ma konieczności uzyskiwania pozwoleń, czy zgłaszania tego faktu w urzędzie lub inspektoracie budowlanym.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy kształt i rozmiar otworów okiennych ulega zmianie. Jeżeli zmiany wielkości otworów są nieznaczne i nie ingerują w dużym stopniu w bryłę budynku, z reguły wystarcza zgłoszenie wymiany okien. Natomiast wykonanie nowego otworu okiennego bądź też znaczne powiększenie istniejącego, wymaga uzyskania pozwolenia na wymianę okien.

Wiedza na temat stolarki okiennej i przepisów, jakie obecnie obowiązują, jest istotna zarówno w przypadku nowych budynków, jak i przeprowadzania remontów już w tych istniejących. Okna są elementem, który ma ogromny wpływ na ograniczenie strat ciepła we wnętrzach, a co za tym idzie także na ponoszone koszty ogrzewania.

Potrzebujesz porady w kwestii najlepszych rozwiązań? Dział stolarki 3W to doświadczeni menadżerowie produkty, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązania.

Szukasz niezawodnych produktów

Wybierz hurtownię lub market budowlany i kup na miejscu lub z dowozem na wybraną inwestycję!

Zobacz nasze oddziały