Data publikacji: 17/06/2024

Folia paroizolacyjna: skuteczna ochrona przed wilgocią

Jaka jest rola i znaczenie folii paroizolacyjnej w kontekście nowoczesnego budownictwa? Zrozumienie potrzeby stosowania tego elementu izolacyjnego oraz jego funkcji pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego jest nieodzowny w konstrukcji budynków. Folia paroizolacyjna ma na celu przeciwdziałanie degradacji materiałów izolacyjnych oraz konstrukcyjnych związanej z działaniem wilgoci. Gdzie folia paroizolacyjna jest najczęściej stosowana oraz jakie są kluczowe parametry, które należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu? Więcej o tym w niniejszym artykule.

Dlaczego warto zastosować folię paroizolacyjną?

Współcześnie folia paroizolacyjna stanowi nieodłączny element nowoczesnego budownictwa, szczególnie w przypadku przegród zewnętrznych, które narażone są na działanie wilgoci. Wilgoć stanowi istotny czynnik degradujący materiały termoizolacyjne oraz elementy konstrukcyjne budynków. Dlatego też folia paroizolacyjna jest powszechnie stosowana do izolacji parowej ścian, stropów oraz dachów. Główną funkcją folii jest zapobieganie przedostawaniu się pary wodnej poprzez warstwy izolacji, co potencjalnie mogłoby prowadzić do powstawania pleśni, grzybów oraz obniżenia efektywności termoizolacyjnej budynku.

Gdzie zazwyczaj zaleca się zastosowanie folii paroizolacyjnej?

W kontekście typowych przegród pomiędzy ogrzewanymi i nieogrzewanymi przestrzeniami, folię paroizolacyjną stosuje się przede wszystkim:

  • W konstrukcjach szkieletowych wypełnionych wełną mineralną, takich jak dachy skośne, ściany domów szkieletowych oraz stropy drewniane.
  • W stropach betonowych nad pomieszczeniami ogrzewanymi, na przykład stropodachy w dachu płaskim lub tarasie.

Ciepłe powietrze, zawierające wilgoć zlokalizowane wewnątrz budynków, zawsze dąży do wyrównania ciśnień poprzez wydostanie się na zewnątrz, gdzie panuje niższa temperatura. Mechanizm ten jest podstawą działania folii paroizolacyjnej, która zapobiega przedostawaniu się pary wodnej do przegród. Dlatego też, warstwa paroizolacyjna umieszczana jest po stronie ciepłego pomieszczenia, a jej szczelność jest kluczowa dla efektywności działania.

Kluczowe parametry folii paroizolacyjnej

Folie paroizolacyjne charakteryzują się różnorodnymi parametrami użytkowymi, z których najważniejszym jest współczynnik oporu dyfuzyjnego Sd. Ten parametr opisuje opór ruchu cząstek gazów lub cieczy przez dany materiał. Im wyższy współczynnik oporu dyfuzyjnego, tym trudniej substancjom przenikać przez folię.

Folie paroizolacyjne najczęściej występują w kolorze żółtym, jednak dostępne są także w wersji niebieskiej, która dodatkowo może charakteryzować się parametrem palności w klasie E. Ważne jest jednak zauważenie, że nie każda folia o kolorze żółtym jest folią paroizolacyjną. Produkt musi posiadać deklarację właściwości użytkowych, w której określone są parametry paroizolacyjne. Z tego powodu zaleca się zwracanie uwagi na parametry deklarowane przez producenta zgodnie z normą EN 13984:2013, która precyzuje wymagania dotyczące wyrobów z tworzyw sztucznych stosowanych do regulacji przenikania pary wodnej.

W ofercie perFect, marki własnej 3W, dostępna jest folia paroizolacyjna o grubości 0,2 mm, spełniająca najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa.

dołącz do newslettera

zapisz się, aby otrzymywać najlepsze oferty i zyskać dostęp do wielu rabatów oraz wyjątkowych informacji i nowości

lorem